Bibaskılazım | Online Matbaa ve Baskı Hizmetleri
Yeni Gelenler Bizim Seçtiklerimiz Popüler Ürünler

20.06.2021

Baskı İçin Doğru Renkler Nasıl Ayarlanır?Bazı durumlarda, baskı için tasarımda yer alan renkleri RGB'den CMYK'ya dönüştürmeniz gerekmez, bu durum tasarımınızın karmaşıklığına ve kullandığınız renklere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Peki ama baskı için renk modunu nasıl ayarlayacaksınız? Eğer Photoshop kullanıyorsanız, bu işlem oldukça basit. Öncelikle 'Görüntü' menüsüne gidip, oradan 'Mod' seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Ardından renk modunu seçebileceğiniz ekran açılacak ve işlemi oradan gerçekleştirebileceksiniz. Photoshop renkler CMYK'ya dönüştürüldüğünde tasarımın nasıl görüneceğini size gösterecektir. Çoğu tasarım için, muhtemelen renkler arasında, özellikle de mavi ve yeşil renklerinde ton farklılığı olabileceğini göreceksiniz.
Mavilerin biraz farklı olduğunu fark ederseniz, yapılacak en iyi şey 'Seçmeli Renk' ayar katmanı kullanmaktır. Bunu yaptığınızda, bazı macentaları kaldırabilir ve ekstra camgöbeği ve siyah için değiştirebilirsiniz. Bu, baskı işlemi sırasında mavinin dönmesini engellemeye yardımcı olacaktır.
Yeşillerinizin biraz farklı göründüğünü fark ederseniz, başka bir 'Seçmeli Renk' ayar katmanı kullanın, ancak bu sefer biraz camgöbeğini çıkarın ve biraz sarı renk için değiştirin. Bunu yaparken, yeşillerin normale döndüğünü görmelisiniz.