Bibaskılazım | Online Matbaa ve Baskı Hizmetleri
Yeni Gelenler Bizim Seçtiklerimiz Popüler Ürünler

20.06.2021

Ekrandaki Renkler ile Baskı Neden Farklı Görünür?Baskı dünyasıyla çok haşır neşir olmayanların ilk baskı işlerinde genellikle yaptıkları hatalardan biri olan, ekran ve baskı materyali arasında oluşan renk farklılığının nedenlerini bu yazımızda anlatacağız. Özellikle grafik tasarım ve baskı işleriyle doğrudan ilişkiniz yoksa bu renk farkına neden olacak olan hataları yapmanız oldukça doğaldır. Gelin şimdi bu renk farklarının neden meydana geldiğini ve bu farkı büyük ölçüde ortadan nasıl kaldırabileceğinizi inceleyelim.

CMYK vs. RGB

Pek çok baskı materyalinde baskı yöntemi olarak CMYK kullanılır. CMYK, açılımı ile Cyan, Magenta, Yellow ve Key, yani Camgöbeği (Mavi), Macenta (Pembe), Sarı ve anahtar renk olarak da Siyah’ın bulunduğu renk setidir. CMYK ile baskı yapılan metotta tasarımda yer alan tüm renkler bu renklerin karışımı ile elde edilir. Bilgisayar ekranlarında renklerin size yansıtılma teknolojisinde ise RGB kullanılır. RBG, açılımı ile Red, Green ve Blue, yani Kırmızı, Yeşil ve Mavi’nin bulunduğu renk setidir. RGB’de de tüm renkler bu renklerin ve CMYK’dan farklı olarak ışığın kullanımıyla elde edilir.

Bu iki yöntem arasındaki farklardan ötürü elde edilebilecek renklerin sayısı ve tonları farklılık göstermektedir. İki yöntem arasındaki en temel fark ise RGB’de ışığın da işe katılmasıdır. CMYK’da ise sadece boyalar ve pigmentler kullanılır. Bu nedenle de ekran ve baskıda birebir aynı rengi yakalamanız mümkün değildir.

CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Key

RGB renk modunda CMYK renk modundan farklı olarak tüm renkleri değişen miktarlarda birleştirdiğinizde, beyaz rengi (yani en saf kombinasyonu) elde edersiniz. CMYK renk modunda ise, ne kadar rengi üst üste eklerseniz alacağınız sonuç koyulaşır ve sonuç olarak siyah rengini elde etmiş olursunuz.
CMYK renk modu genellikle büyük baskı makinelerinde kullanılır. Evlerde ve ofislerde bulunan son model yazıcılarda ise genellikle RGB renk modu kullanılır. Yüksek adetli baskıların yapıldığı baskı makinelerinde ise CMYK renk modelinin kullanılmasının sebebi ise RGB ile yapılan baskılara kıyasla maliyetin çok daha düşük olmasıdır. Bu nedenle de bir matbaadan veya online matbaadan baskı siparişi verirken tasarımınızı mutlaka baskı yöntemini (çoğunlukla CMYK) dikkate alarak hazırlamanız gerekir.

RGB – Red, Green, Blue

RGB renk modu, kırmızı, yeşil ve mavi renklerini görebileceğiniz hemen hemen tüm diğer renkleri oluşturmak için kullanır. Temel olarak, bu, RGB renk modunun farklı miktarlarda kırmızı, yeşil ve maviyi birleştirerek veya ekleyerek başka renkler yarattığı anlamına gelir. Örneğin, sarı bir renk oluşturmak istiyorsanız, sadece yeşil ve kırmızıyı birleştirmeniz yeterlidir. Açık mavi bir renk oluşturmak istiyorsanız, yeşil ve mavi eklersiniz.
RGB genellikle bilgisayar monitörleri ve diğer ekranlarla ilişkilendirilen bir renk modudur. LCD / LED TV'ler RGB renk modunu kullanır. Çoğu kamera ve dijital tarayıcı da yine RGB kullanır. RGB'nin çoğu uygulamada standart renk modu olmasının nedeni, en geniş renk yelpazesini sunmasıdır. Ana renkleri (kırmızı, yeşil ve mavi) değişen miktarlarda birleştirerek, istediğiniz her rengi büyük bir hassasiyetle elde edebilirsiniz. Çoğu fotoğraf düzenleme programı RGB'yi standart olarak kullanır (Photoshop dahil), bu nedenle baskı için tasarım yaparken bu konuya çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir.